Перший раз в перший клас – це коли дитині потрібно познайомитися і знайти спільну мову з однолітками, навчитися слідувати шкільним правилам, сидіти по кілька годин на день і виконувати завдання. Нове місце і нові умови – справжній стрес для першачка, особливо якщо до цього він не ходив у дитячий садок або на підготовку до школи. Як же допомогти маленькому школяру адаптуватися?
Чи може дитина швидко звикнути до шкільного життя? Все залежить від її особливостей, рівня підготовки, складності програми навчання та багатьох інших факторів. Особливо важко адаптуватися тим першокласникам, які не вміють писати, рахувати, правильно тримати ручку, а також довго сидіти на одному місці мовчки.
Незнайома з дисципліною і режимом дитина довго звикатиме до нових умов буття. Фізично слабкому або повільному першокласнику буде складно пристосуватися до темпу навчання. Такому, якого занадто опікують батьки, може бути важко виконувати завдання вчителя через прищеплену з дитинства несамостійність.

Аби подолати всі труднощі, батьки повинні підтримувати дитину та проявляти розуміння, враховуючи її особливості.
Ми зібрали 7 порад, які допоможуть на початкових етапах подбати про адаптацію вашого першокласника до школи.
Поясніть дитині, чому для неї важлива школа і чим вона корисна. Створіть комфортні умови, щоб ваш маленький учень нічого не потребував. Залучіть його до вибору першого рюкзака, пенала, канцелярії, одягу і навіть зачіски. Це допоможе викликати у дитини позитивні емоції та бажання скоріше відправитися до навчального закладу;
Для кожного з них це абсолютно нормально, тому не сваріть дитину. Поясніть їй, чому необхідно дотримуватися режиму, і дайте час прийняти нові умови. Адаптація першокласника до школи може тривати до 6 місяців.
Проявляйте інтерес до школи, вчителів, класу і діяльності вашого школяра на уроках. У перші тижні обов'язково підбадьорюйте свою дитину, щоб вона вірила у свої сили та можливості.
Не критикуйте першокласника, якщо він погано пише або малює. Допомагайте йому робити краще і дякуйте за старання, навіть якщо щось виходить не зовсім акуратно;
Подбайте про здоров'я. Пропуски навчання через часті захворювання уповільнюють процес пристосування школяра. Згодом це може стати причиною серйозного стресу в дитини і проблем з навчанням.

Для профілактики сезонних захворювань не зайвим буде вживання вітамінів і пробіотиків для горла, серед яких особливу ефективність показує БАКТОБЛІС.
Це джерело цінних бактерій Streptococcus salivarius K12, які відновлюють і зберігають захисну мікрофлору в роті та верхніх дихальних шляхах на тривалий період. Особливо корисний БАКТОБЛІС тим дітям, які були змушені за певних показань приймати антибіотики, мають неприємний запах з рота та захворювання ротової порожнини.

Незважаючи на користь, антибіотики також мають побічні ефекти. Серед таких – порушення мікрофлори порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, що робить організм більш схильним до інфекцій і вірусів.

Крім того, БАКТОБЛІС підходить для профілактики та зменшення епізодів сезонних хвороб. Він покращує захисну функцію слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, тим самим збільшуючи стійкість організму перед респіраторними інфекціями.

Ще одна перевага засобу полягає в тому, що його таблетки схожі на цукерки й на смак нагадують полуницю. Ідеальний варіант для дитини!
Результати багатьох досліджень демонструють, що дитина після курсу БАКТОБЛІС може пропускати до 85% менше занять через респіраторну хворобу. Ось деякі з них

Підтримуйте здоровий раціон школяра. Він має включати багаті вітамінами і мікроелементами продукти. Особливо для дітей, які вперше йдуть до школи, важливий кальцій. Від нього залежить не тільки ріст, формування і відновлення кісток, а також стан волосся, формування пам'яті, робота м'язів, нервової системи, гормонів тощо.
Тому обов'язково включайте в раціон багаті кальцієм продукти: молоко, кефір, йогурт, морську рибу, горіхи та насіння, твердий і звичайний сир, а також зелені овочі. Не зайвими будуть додаткові добавки. Але тут треба пам'ятати, що чистий кальцій у вигляді препаратів може бути небезпечний! Він погано засвоюється кістками, накопичується в м'яких тканинах і шляхах видільної системи (нирках, сечовому міхурі тощо).

Для правильного засвоєння кальцію потрібні вітаміни D3 і К2. Перший проводить мінерал до кісток, а другий утримує. Знайти таке поєднання можна в добавці ІНОС. Це безпечна форма кальцію, яка необхідна дитячому організму. Завдяки концентрації вітамінів кальцій надходить відразу туди, де він найбільш необхідний. Дитині від 1 року досить 1-2 саше на добу.
І головне. Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими. Це може зруйнувати її самооцінку, стати причиною заздрості та навіть депресії. Хваліть свого первачка як за досягнення, так і за старання чогось досягти. А порівнювати можна тільки нові успіхи, роблячи акцент на тому, що він стає краще.
щоб день був вдалим!
ВЕДЕМО СПИСКИ
Обов'язково ведіть список необхідних для школи речей, слідкуючи за розкладом. Діти можуть забувати, що їм потрібно на навчання або додаткові заняття, тому це потрібно контролювати. Не зайвим буде привчити вашого школяра теж вести подібні записи, аби він змалку вчився організованості.
РОБИМО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ НЕ ВНОЧІ
Навчіть свою дитину простому правилу: «Зробив діло – гуляй сміливо». Нехай вона виконує додаткову роботу одразу після повернення зі школи або мінімум через годину.
ДОТРИМУЄМОСЯ РЕЖИМУ
Без розпорядку дня жити неможливо. Лягати потрібно вчасно, щоби легше вставати та почуватися енергійно протягом дня. Також увечері варто відмовитися від перегляду телевізора та використання смартфону – вони негативно впливають на сон.
ПЛАНУЄМО ВИХІДНІ
Дитині іноді важко дотримуватися режиму, через що страждає поведінка. Щоб уникнути проблем, навчіть вашого школяра зосереджувати думки на позитивному. Нехай він планує, як проводитиме вільний час або вихідні: піде на прогулянку, гратиме вдома в ігри чи дивитиметься улюблені програми.
СЛІДКУЄМО ЗА ХАРЧУВАННЯМ.
Навчіть дитину не забувати про здорове та збалансоване харчування. Прослідкуйте, аби вона поклала у портфель свій обід та не забула його з'їсти у школі. В раціон додавайте більше овочів та фруктів. Привчіть вашого школяра снідати, обідати та вечеряти в конкретний час, а також не вживати жирну та шкідливу їжу, наприклад сухарики, чипси, булочки тощо.
ЗБИРАЄМОСЯ ДО ШКОЛИ ЗВЕЧОРА
Привчіть дитину готуватися завчасно, аби потім не довелося збиратися похапцем. Дозвольте їй самостійно збирати портфель, готувати одяг та взуття, але наглядайте за процесами. Перевіряйте, чи все, що треба, покладено в рюкзак, чи підготовлена форма на фізкультуру тощо..
Експертна думка
Анна Покровська
Дитячий та сімейний психолог
Чому перебування у колективі може бути стресом для дитини та як виявити проблему?
Формування особистості малюка проходить декілька стадій. Сім'я закладає соціальний фундамент і створює емоційний психологічний фон. У сім'ї дитина навчається емоційних реакцій на події, переймає образ поведінки, дізнається про себе зі слів своїх рідних. Але портрет самого себе у малюка був би не повним. Дізнатися про себе, зрозуміти інших, навчитися взаємодіяти та заявляти про себе – усе це життєво необхідно дитині надалі. Для цього їй потрібно ввійти у дитячий колектив. Соціалізація – це початок нового шляху. Чи то садок/школа, чи дитячий табір – завжди потрібні час і сили на адаптацію.

Читати весь відгук
Анна Покровська
Дитячий та сімейний психолог
Чому перебування у колективі може бути стресом для дитини та як виявити проблему?

Формування особистості малюка проходить декілька стадій. Сім'я закладає соціальний фундамент і створює емоційний психологічний фон. У сім'ї дитина навчається емоційних реакцій на події, переймає образ поведінки, дізнається про себе зі слів своїх рідних. Але портрет самого себе у малюка був би не повним. Дізнатися про себе, зрозуміти інших, навчитися взаємодіяти та заявляти про себе – усе це життєво необхідно дитині надалі. Для цього їй потрібно ввійти у дитячий колектив. Соціалізація – це початок нового шляху. Чи то садок/школа, чи дитячий табір – завжди потрібні час і сили на адаптацію.

Дуже часто адаптуючись у колективі, діти переживають стрес. Чому так відбувається?

По-перше, це нове незвідане середовище, і починається воно з простору, в якому малюк знаходиться. Які межі у цього простору? Які правила? Які можливості та обмеження?

Один з найважливіших моментів – це розуміння дитиною, хто відповідає за її безпеку. Відсутність відчуття безпеки в новому середовищі у більшості випадків є головною причиною для стресу.

По-друге, сам по собі колектив однолітків не завжди цікавий малюку тою мірою, в якій би хотілося дорослим. Для формування інтересу потрібні спокій і безпека. Тоді як дитяче середовище нестабільне і сенсорно активне: гамір, швидка динаміка спілкування, швидкі емоційні реакції, порушення особистих тілесних меж, постійна конкуренція за іграшку або за увагу педагога. Дорослим потрібно прийняти як факт те, що не всі діти почувають себе спокійно і безпечно в колективах однолітків. Адже самого малюка в таких колективах оточують теж діти, які можуть абсолютно не думати про безпеку тих, хто грається поряд, і про наслідки своїх вчинків для них.

Тож левова частка ресурсів дитячої психіки йде на рішення конфліктних ситуацій, які неминуче виникатимуть у дитячих колективах. Тому іноді буває так, що у дітей виникає внутрішня напруга. Вона може проявлятися по-різному: від поганого сну до неслухняності.

9 ознак, що малюк переживає стрес:

1. Нічні кошмари. Страх, пов'язаний зі сном, є частою реакцією у дітей на стресові або травматичні переживання.
2. Проблеми з концентрацією уваги та виконанням шкільних завдань.
3. Надмірна агресія щодо оточення.
4. Нічне/денне нетримання сечі (енурез).
5. Гіперактивна поведінка (істерики, неможливість справлятися зі своїми реакціями або постійна неслухняність).
6. Відсторонення від сім'ї та друзів.
7. Розлади харчової поведінки, раптова зміна харчових звичок.
8. Надмірна реакція на незначні перешкоди. Є ознакою того, що психічної енергії у дитини мало і єдина доступна зараз реакція на небажані події – це емоційне занепокоєння та істерики).
9. Відсутність у малюка вільної гри.

Звичайно, кожна дитина може реагувати на стрес своїм особливим чином, проявляючи це в поведінці, що притаманна в цих умовах саме їй. Але варто пам'ятати, що батьківська увага допоможе вчасно виявити проблему та допомогти з нею впоратися, відновити внутрішні сили дитини для росту, розвитку і радості життя.

Детальна інформація вказана у листку-вкладиші до респіраторного пробіотика БАКТОБЛІС. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтесь з лікарем. Звіт №3/28-А-3728/1-20-69376Е від 02.02.2021

Детальна інформація вказана у листку-вкладиші до сиропу Когівіс. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтесь з лікарем. Науково-експертна оцінка № 53 от 24.05.18.

Детальна інформація вказана у листку-вкладиші до сиропу Сілента. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтесь з лікарем. Науково-експертна оцінка № 52 от 24.05.18.

Детальна інформація вказана у листку-вкладиші до добавки ІНОС. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтесь з лікарем. Звіт №3/8-А-3959/1-20-68141Е від 17.12.2019

Найменування, місцезнаходження та номер телефону виробника: Перрері Фармачеутічі С.р.л., Корсо Сан Лоренцо 1, 37026, Пескантіна, Верона (VR), Італія / Perrery Farmaceutici S.r.l. Corso San Lorenzo 1 - 37026 Pescantina (VR), Italia; tel .: +390 4523785724. Найменування, місцезнаходження та номер телефону імпортера та прийняття претензій: ТОВ "ЗДРАВО", УкраЇна, 04114, ул. Автозаводська, 54/19, літ. А, офіс, тел. (044) 503-78-68
НЕ Є ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ. ДІЄТИЧНІ ДОБАВКИ.
ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ РЕКОМЕНДОВАНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ЛІКАРЯ.